Shopping Cart

به وبسایت رنویار خوش آمدید!

ارتباط با ما :۰۲۱۸۸۸۲۸۴۲۶

تسمه دینام و نقش آن در عملکرد صحیح قطعات حیاتی موتور

تسمه دینام و نقش آن در عملکرد صحیح قطعات حیاتی موتورتسمه دینام و نقش آن در عملکرد صحیح قطعات حیاتی موتوربرای اینکه تمام قطعات خودروی شما به درستی کار کند باید از تسمه دینام استفاده کنید.اما تسمه دینام چیست و کاربرد اصلی آن چه چیزی هست برروی لینک کلیک کنید.

انتخاب و قرارگیری هر یک از قطعات در موتور خودرو کاملاً هوشمندانه بوده و بروز هرگونه مشکلی در یکی از آن‌ها روی نحوه عملکرد باقی قطعات نیز تأثیر می‌گذارد. یکی از این قطعات که باعث شارژ باتری و تأمین انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو می‌شود، تسمه دینام است. در این مقاله به معرفی تسمه دینام، نحوه عملکرد و وظایف آن در خودرو، علائم ساییدگی و پارگی تسمه دینام و حذف صداهای آزاردهنده موتور خودرو می‌پردازیم.

 

معرفی تسمه دینام خودرو

ابتدا بیایید بررسی کنیم که تسمه دینام چیست. از جمله مهمترین تجهیزات در موتور خودرو که گشتاور تولید شده توسط موتور را به قطعات دیگر منتقل می کنند، تسمه‌ها هستند. این قطعه وظیفه گرداندن چرخ‌دنده‌ها و انتقال نیرو را به دستگاه‌هایی چون پمپ هیدرولیک فرمان، کمپرسور کولر و دینام را بر عهده دارند. بنابراین اگر این تسمه‌ خراب، پوسیده یا پاره شود تجهیزاتی که نیروی آن‌ها بوسیله این تسمه‌ تأمین می‌شود از کار خواهند افتاد.

معرفی تسمه تایم خودرو

تسمه‌ تایم و یا تسمه تایمینگ وظیقه انتقال گشتاور به واترپمپ و پولی های میل سوپاپ را به عهده دارد که البته چرخش بین میل لنگ و میل سوپاپ ها باید مطابق زمانبندی دقیق انجام گیرد.

تسمه دینام چیست

 در ادامه اطلاعات کامل‌تری از تسمه دینام در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

تسمه دینام چیست؟

اگر درب موتور خودرو را بالا بزنید در سمت چرخ سمت سرنشین می‌توانید تسمه دینام را ببینید. تعداد این تسمه‌ها با توجه به مدل خودرو می‌تواند متفاوت باشد. یکی از وظایف تسمه دینام به حرکت درآوردن دینام خودرو و در نتیجه تبدیل نیروی جنبشی موتور به نیروی الکتریکی است. انتقال این نیروی الکتریکی به باتری باعث شارژ شدن آن می‌شود. در نهایت نیز تسمه دینام نیرو را به قسمت‌های دیگر موتور از جمله پمپ هیدورلیک فرمان، کمپرسور و کولر خودرو منتقل می کند. اما در این میان وظیفه کوئل چیست؟

 

دلایل خرابی تسمه دینام چیست؟

زمانی‌که تسمه دینام یکی از مشکلات زیر را داشته باشد باعث ایجاد اختلال در موتور خودرو و در برخی موارد خرابی آن خواهد شد. هر کدام از این خرابی‌ها دلیلی دارند که باید شناسایی و در صورت بروز نسبت به تعویض تسمه دینام اقدام شود.

علت ریش ریش شدن تسمه دینام و پارگی آن

عوامل زیادی هستند که باعث ریش ریش شدن تسمه دینام می‌شوند که ارتیاط مستقیمی با رعایت و نحوه نگهداری دارد. از مهمترین دلایلی که موجب ریش ریش شدن و آسیب دیدگی تسمه دینام می شود عبارت است از عدم تعویض به موقع تسمه مطابق آنچه که در دفترچه راهنمای خودرو اعلام شده است، رانندگی پر تنش و

.حرکت با دور موتور بالای موتور، البته مواردی مانند شرایط آب هوائی، وجود گرد و غبار زیاد در محیط مانند کار کردن خودرو در مجاورت معادن نیز می‌توانند علت ریش ریش شدن تسمه دینام باشد و باعث کوتاه شدن عمر تسمه دینام شود.

علائم و دلایل شل بودن تسمه دینام

موتور خودروهای جدید مجهز به نوعی تسمه سفت کن هستند که سفتی آنها بصورت اتوماتیک تنظیم می شود.

سفت شدن فرمان خودرو: خرابی تسمه دینام باعث می شود تا گشتاور به درستی به پمپ هیدرولیک فرمان منتقل نشده و فرمان سفت شود.

سرد نکردن کولر: چنانچه گشتاور به کمپرسور کولر منتقل نشود، عملکرد کولر با مشکل مواجه شده و کولر خنک نمی کند.

شنیدن صدای جیر جیر از تسمه دینام:  صدای تسمه دینام می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد.علت ایجاد صدای جیر جیر از سمت تسمه دینام خودرو، معمولا خرابی بلبرینگ هرزگرد و یا بلبرینگ تسمه سفت کن است.

روشن شدن چراغ هشدار باتری خوردو: وقتی گشتاور به دینام منتقل می شود، انرژی جنبشی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و موجب شارژ باتری و تامین برق قسمت های مختلف خودرو از جمله چراغ ها می شود، بنابراین اگر تسمه دینام شل یا خراب شده باشد نمی‌تواند این انتقال نیرو را به درستی انجام دهد و در نتیجه چراغ هشدار عدم شارژ باتری روشن خواهد شد.

علت ساییدگی و پاره شدن تسمه دینام

تسمه دینام اگر بیش از عمر مفید خود کار کند به مرور ساییده شده، ترک می‌خورد و در نهایت نیز پاره خواهد شد.

پاره شدن تسمه دینام نیز مشکلات بسیاری را برای موتور خودرو ایجاد می‌کند و در نتیجه باید بعد از پاره شدن تسمه دینام سریعاً خودرو را متوقف کنید، زیرا رانندگی بدون تسمه دینام امکان پذیر نیست.

چرب شدن تسمه دینام

تسمه دینام رنو

بسیاری از رانندگان زمانی که صدای جیر جیر از خودرو می‌شنوند بدون مراجعه به تعمیرگاه معتبر اقدام به روغن زدن به تسمه دینام می‌کنند. برخی افراد نیز اقدام به رفع صدای تسمه دینام با صابون می‌کنند. به این صورت که برای رفع صدای تسمه دینام، کمی صابون به لبه های تسمه می‌زنند. وجود روغن یا صابون عملکرد تسمه دینام را با مشکل روبرو کرده و حتی ممکن است کارکردن موتور را مختل کند. بنابراین هرگز برای رفع صدای تسمه دینام با روغن آن را چرب نکنید یا روی آن صابون نکشید. چرا که وجود روغن باعث لیز خوردن تسمه و ایجاد صدای بیشتر از آن خواهد شد. صابون کشیدن تسمه دینام نیز نمی تواند کمکی به کاهش صدای جیر جیرکند.

علائم و نشانه‌هایی برای تشخیص زمان تعویض تسمه تایم

برای تعویض تسمه دینام خودروهای خانواده تندر میزان پیمایش 60000 کیلومتر و یا چهار سال تعیین شده است، علاوه بر این، تسمه دینام می بایست در هر سرویس دوره ای بازدید گردد و در صورت مشاهده موارد زیر، لازم است تا به همراه هرزگرد و تسمه سفت کن تعویض گردند.

مشاهده هرگونه ساییدگی، ریش ریش شدن، خشک شدن، خوردگی و پارگی در تسمه دینام

چرب شدن تسمه دینام

عدم کنترل فرمان و درست کار نکردن پمپ هیدرولیک فرمان

درست کار نکردن کولر و تهویه مطبوع یا از کار افتادن آن

شنیدن صدای جیر جیر از سمت تسمه هرزگرد و تسمه سفت کن دینام

شنیدن صدای سوت از دینام

خاصیت کشسانی پیدا کردن تسمه دینام

روشن شدن چراغ عدم شارژ باتری خودرو

در هر صورت لازم است تا بررسی تسمه دینام توسط کارشناس دوره دیده که تجربه کافی دارد، انجام گیرد.

بهترین زمان برای تعویض تسمه دینام

همانطور که عنوان شد تسمه دینام می بایست هر 60000 کیلومتر و یا چهار سال تعویض گردد و لازم است تا کیت کامل تسمه دینام یعنی تسمه دینام، هرزگرد تسمه دینام و تسمه سفت کن تسمه دینام با هم تعویض گردد، تعویض تسمه دینام به تنهائی به هیچ عنوان مورد تایید نیست. برای تعویض کیت تسمه دینام ابزار مخصوصی وجود ندارد اما تعمیرکار یا مکانیک باید با این کار کاملاً آشنایی داشته یا دوره دیده باشند.

تسمه دینام خودروهای رنو

لازم به یادآوری است که کیت کامل تسمه تایم و کیت کامل تسمه دینام می بایست با هم تعویض گردند.

 

آیا رانندگی بدون تسمه تایم و تسمه دینام میسر است؟

در خودروهای قدیمی، چنانچه برای تسمه دینام مشکلی ایجاد می شد، امکان این کار وجود داشت که به جای تسمه دینام از یک طناب بطور موقت استفاده نمود ولی در خودروهای جدید این امکان به هیچ عنوان وجود ندارد و چنانچه احساس کردید تا مشکلی برای تسمه دینام یا تسمه تایم بوجود آمده است، و از خود می‌پرسید در صورت پاره شدن تسمه دینام چه کنیم، لازم است تا موتور سریعا خاموش و از امداد خودرو کمک بگیرید. رانندگی بدون تسمه تایم نیز امکان پذیر نیست.

 در این مقاله به اهمیت کیفیت و سلامت تسمه دینام پرداختیم و به این موضوع اشاره کردیم که خرابی و پارگی آن باعث بروز چه مشکلات جبران‌ناپذیری خواهد شد. تعویض تسمه دینام می بایست در هر 60000 کیلومتر و یا چهار سال و بصورت کیت کامل که شامل هرزگرد، تسمه سفت کن و به همراه کیت کامل تسمه تایم تعویض گردد ولی در عین حال بهتر است تا در هر سرویس تعویض روغن بازدید شده و وضعیت آن کنترل گردد.همچنین باید دقت کنید که حتما قطعه اصلی را از مراکز فروش معتبر قطعات رنو تهیه کنید و اگر قیمت تسمه دینام به طور غیرعادی ارزان بود، به اصل بودن آن شک کنید. البته قیمت تسمه در خودروهای مختلف متفاوت است، به عنوان مثال قیمت تسمه دینام پژو آر دی ممکن است با قیمت تسمه دینام رنو تالیسمان بسیار متفاوت باشد. آیا شما مطابق آنچه گفته شد، از اینکه کیت تسمه تایم و کیت تسمه دینام خودرو خود، کی لازم است تا تعویض شوند، اطلاعی دارید؟

3 comments

  1. سلام امکان رانندگی بدون تسمه تایم برای رنو کپچر وجود داره؟

  2. برای کاهش صدای تسمه دینام چه روشی پیشنهاد می‌کنید؟

  3. عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *