Shopping Cart

به وبسایت رنویار خوش آمدید!

ارتباط با ما :۰۲۱۸۸۸۲۸۴۲۶

تعویض روغن گیربکس مگان

تعویض روغن گیربکس مگانچگونگی تعویض روغن گیربکس مگان اتوماتیک

یکی از مواردی که لازم است مالک نسبت به آن حساسیت داشته باشد، وضعیت روغن گیربکس به لحاظ سطح و کیفیت می باشد، این موارد جزء اصول نگهداری خودرو می باشد و لازم است تا در سرویس های دوره ای توسط نمایندگی کنترل شود. بر خلاف آنچه که بیشتر صاحبان خودرو تصور می کنند، گیربکس خودرو مگان دارای هیچگونه نشانگری نمی باشد و برای آن گیج وجود ندارد تا بتوان به سادگی روغن گیربکس را کنترل نمود.

کنترل سطح و کیفیت روغن گیربکس خودرو مگان، کار بسیار دقیق و پیچیده ای می باشد و می بایست توسط کارشناس فنی دوره دیده رنو و در نمایندگی سطح یک رنو انجام گیرد، فرآیند این کار بدین صورت است که خودرو باید روشن شود و کار کند تا دمای روغن به عدد 59 تا 61 درجه سانتی گراد برسد، سپس در وضعیتی موتور روشن و در حالت دور آرام می باشد و دسته دنده در وضعیت Park قرار دارد، یک پیچ که در زیر گیربکس می باشد باید باز شود، چنانچه 100 سی سی روغن از گیربکس تخلیه شود، سطح روغن در حد استاندارد است و باید این 100 سی سی روغن به گیربکس بازگردانده شود ولی اگر مقدار روغن کمتری از گیربکس خارج شود، باید از مجرائی که در بالای گیربکس وجود دارد، به روش سعی و خطا مقداری روغن از مجرائیکه در بالای گیربکس تعبیه شده است، به گیربکس روغن اضافه شود تا سطح روغن گیربکس به مقدار استاندارد برسد.

زمان تعویض روغن گیربکس اتوماتیک

چنانچه گیربکس دارای هیچگونه نشتی روغن نباشد، در هر 60000 کیلومتر لازم است تا سطح و وضعیت روغن کنترل شود، کنترل های دیگری که می بایست بر روی روغن گیربکس انجام گیرد عبارت است از کنترل رنگ، بو و شکل ظاهری روغن، چنانچه رنگ روغن گیربکس خاکستری و یا قهوه ای باشد، نشانه فرسودگی نرمال آن می باشد، رنگ قهوه ای و یا سفید روغن گیربکس نشان دهنده وجود آب و رنگ مشکی نشان دهنده فرسودگی شدید قفل کن های هیدرولیکی می باشد

تعویض روغن  مگان بصورت فیلتری

. چنانچه روغن بوی سوختگی بدهد، بیان کننده این است که قفل کن های هیدرولیکی بیش از حد گرم شده است، اگر به هر دلیلی آب به داخل روغن گیربکس نفوذ کرده باشد و یا استفاده نادرستی از خودرو شده باشد، شکل روغن گیربکس بصورت خمیری خواهد بود، همچنین وجود ذرات خارجی که اغلب بصورت تراشه و یا پلیسه می باشد، حکایت از استفاده بیش ارز حد از قفل کن ها و مکانیزم های هیدرولیکی است.

تعویض روغن گیربکس

روغن گیربکس اتوماتیک مگان در صورتی نیاز به تعویض دارد که تحت تنش های حرارتی زیادی قرار گرفته باشد، برای این منظور برنامه ای در یونیت کنترل گیربکس اتوماتیک مگان وجود دارد که وظیفه پایش روغن گیربکس را به عهده دارد و چنانچه گیربکس تحت بار زیادی قرار گرفته باشد و یا دمای روغن آن در دفعات زیادی به مقدار  بحرانی رسیده باشد، در حافظه آن ذخیره می شود و به محض اینکه دستگاه عیب یاب به خودرو نصب شود، کارشناس می تواند این وضعیت را مشاهده نماید، چنانچه این شاخص وضعیتی را نشان دهد که نشان دهنده فرسودگی روغن است، روغن گیربکس باید تعویض گردد.

نحوه تعویض روغن گیربکس مگان

 حجم روغن گیربکس اتوماتیک خودرو مگان 6 لیتر می باشد که مطابق فرآیندی که کارخانه تولیدی توصیه نموده است، فقط 3.5 لیتر آن قابلیت تخلیه و تعویض را دارد و چنانچه کارشناس با استفاده از دستگاه عیب یاب و کنترل رنگ، بو و شکل تشخیص دهد که روغن گیربکس باید تعویض شود، تخلیه و جایگزینی همین 3.5 لیتر کافی است تا وضعیت روغن به حد استاندارد برسد و استفاده از دستگاه های غیر استاندارد برای سعی در تخلیه کردن تمامی روغن گیربکس اتوماتیک توصیه نمی شود.نوع روغن گیربکس مورد استفاده برای خودرو مگان، ELF RENAULTMATIC D3 SYN می باشد.

تعویض روغن گیربکس مگان

با توجه به آنچه عنوان شد، واضح است که کنترل سطح، کیفیت و تشخیص زمان تعویض روغن لازم است تا توسط کارشناس دوره دیده و در نمایندگی سطح یک رنو انجام گیرد و این کار به دلیل پیچیدگی زیاد از عهده مالک بر نمی آید، با این حال توصیه می شود که روغن گیربکس در هر 120000 کیلومتر به روش استاندارد تعویض گردد. برای تعویض قطعات اصلی رنو از جمله قطعات مگان، ساندرو، تالیسمان، ال 90، رنو سیمبل و.. نیاز به تعمیرگاه با تعمیرکاران حرفه ای خواهید داشت. 

2 comments

  1. مهران

    سلام، هر چند وقت یکبار باید روغن گیربکس رو عوض کنم؟

  2. برای خودرو مگان از کدوم نوع روغن موتور استفاده شه بهتره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *