Shopping Cart

به وبسایت رنویار خوش آمدید!

ارتباط با ما :۰۲۱۸۸۸۲۸۴۲۶

تسمه تایم چیست و چه تأثیری بر کارکرد موتور خودرو دارد؟

تسمه تایم چیست و چه تأثیری بر کارکرد موتور خودرو دارد؟تسمه تایم چیست و تأثیر آن بر کارکرد موتور خودروتسمه تایم چیست؟ سوال بیشترین سوال رانندگان تازه کار و حرفه ای در مورد تسمه تایم و تاثیر آن بر کارکرد موتور میپرسند. برای جواب این سوال مقاله جامع و کامل نوشته شده است برروی لینک کلیک کنید و بخوانید.

تمامی قطعاتی که در موتور خودرو بکار رفته‌اند آنقدر حساس و مهم هستند که بروز مشکل برای یکی از آن‌ها، کارکرد کل موتور را مختل خواهد کرد. به عنوان مثال تسمه تایم جزو قطعاتی است که نقش بسیار اساسی در عمل موتور دارد و کوچکترین مشکلی در آن موجب می شود تا خسارات جدی به موتور وارد گردد، بنابراین انتخاب بهترین تسمه تایم منجر به عملکرد صحیح موتور شده و کارکرد موتور را تضمین خواهد کرد. در این مقاله خواهیم گفت که تسمه تایم چیست و چه کاربردی دارد و سپس به اهمیت تعویض به موقع تسمه تایم می‌پردازیم.

 

تسمه تایم چیست؟

تسمه تایم رنو

تسمه تایم قطعه ای محکم با میزان انعطاف بالا است که از مواد خاصی از جمله پلاستیک و نخ ساخته شده است و دارای دندانه‌هایی در فواصل مشخص و منطبق با دندانه‌های چرخدنه میل‌لنگ و پولی میل‌سوپاپ موتور است. تسمه تایم اولین بار در سال 1962 در موتور یک خودروی آلمانی بکار رفت.

 

کار تسمه تایم چیست؟

تسمه تایمیگ موتور وظیفه بسیار مهمی در عملکرد موتور احتراق یک خودرو به عهده دارد، این وسیله در داخل موتور قرار گرفته و میل لنگ را به میل سوپاپ‌ها مرتبط می‌کند. وظیفه اصلی تسمه تایم، تنظیم زمان بندی دقیق بین باز و بسته شدن سوپاپ‌ها است بنابراین تسمه تایم نیروی محرکه را از دنده تایمینگ سر میل لنگ می‌گیرد و آن را به دنده تایمینگ میل سوپاپ انتقال می‌دهد. به این ترتیب 4 عمل اصلی در موتور خودرو که شامل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه است به درستی انجام خواهد شد.

نحوهقرارگیری صحیح تسمه تایم

نحوه قرار گرفتن تسمه تایم بسیار با اهمیت است چون جابجا شدن چند دندانه از آن می‌تواند زمان‌بندی باز بودن سوپاپ‌ها را تغییر داده و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در کار موتور شود، اگر تسمه تایم تنظیم نباشد و تعداد دنده‌هایی که جابه جا می شود زیاد باشد، ممکن است به موتور آسیب جدی وارد شود.

وظیفه اصلی تسمه تایم

موتور یک خودرو در 4 عمل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه باعث حرکت خودرو می‌شود و تسمه تایم با چرخش خود وظیفه زمان‌بندی باز و بسته شدن سوپاپ های هوا و سوپاپ های دود را بر عهده دارد.

کیت تسمه تایم چیست؟

کیت تسمه تایم شامل تسمه، یک تسمه سفت کن و یک هرزگرد است که تسمه و بلبرینگ هایی که در تسمه سفت کن و هرزگرد قرار دارند دارای عمر مشخص هستند و باید در موعد مقرر تعویض شوند، اگر تسمه تایم پاره شود و یا یکی از بلبرینگ ها خراب شوند، زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها و بالا و پائین رفتن پیستون ها به هم خورده و موتور آسیب خواهد دید.

تسمه تایم مگان

 

پاره شدن تسمه تایم و خطرات آن

تاریخ انقضاء انواع تسمه تایم تولید شده توسط کارخانجات قطعه‌سازی متفاوت است، اما بهترین مدت زمان تعویض تسمه تایم پس از پیمودن 60 هزار کیلومتر و یا چهار سال است. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم تسمه تایم نقش مهمی در سیستم موتور خودرو دارد و هر مشکلی که منجر به پاره شدن یا خارج شدن دندانه‌های تسمه از جای خود شود، می‌تواند به موتور آسیب برساند به همین دلیل نیز لازم است به صورت دوره‌ای تعویض شود.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف

کیت تسمه تایم لازم است تا به لحاظ میزان پیمایش و با توجه به زمان تعویض گردد، بهترین زمان تعویض کیت تسمه تایم در مورد خودروهای خانواده تندر، ساندرو، مگان و داستر 60000 کیلومتر و یا چهار سال است و چنانچه از یک خودرو کم استفاده شود و ممکن است بعد از چهار سال، میزان پیمایش خودرو بطور مثال 45000 کیلومتر باشد، در این صورت لازم است تا کیت تسمه تایم تعویض گردد، در واقع تسمه تایم ها از موادی ساخته شده اند که پس از حدود چهار سال به شدت آسیب پذیر خواهند شد حتی اگر میزان پیمایش خودرو خیلی کمتر از 60000 کیلومتر باشد.

تسمه تایم رنو

اگر خودرو با دور موتور بالا کار می کند یا همواره تحت بار است و یا در ناحیه ای کار می کند که دارای ترافیک زیاد است و یا از خودرو در مسابقات استفاده می شود، لازم است تا کیت تسمه تایم زودتر چهار سال و یا قبل از رسیدن به میزان پیمایش 60000 تعویض گردد.

برای استعلام قیمت تسمه تایم و تهیه کیت تسمه تایم خودروهای رنو، می‌توانید به بهترین تعمیرگاه مجاز در سطح شهر تهران و سایر استان‌ها مراجعه کنید.

از جمله مزایای این نوع تعمیرگاه‌های مرکزی امکان تهیه قطعات یدکی مگان، ال 90، ساندرو، تلیسمان و..  اورجینال است در حالی‌که ممکن است تسمه تایمی که از مراکز غیرمجاز خریداری می‌کنید فاقد استاندارد باشد و این موضوع به موتور خودرو صدمه وارد کند.

پیشنهاد می‌کنیم زمانی‌که برای چک کردن یا تعویض تسمه تایم به تعمیرگاه مراجعه می‌کنید، تست شمع خودرو و روغن موتور و غیره را نیز انجام دهید. این کار توسط تمامی تعمیرگاه‌های مجاز انجام می‌شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که لازم است تا در زمان تعویض تسمه تایم رعایت شود این است که تسمه تایم می بایست با کیت کامل تسمه دینام تعویض شود، به عبارت دیگر کیت تسمه تایم و کیت تسمه دینام دارای عمری در حدود 60000 کیلومتر و یا چهار سال هستند و باید با هم تعویض شوند، همواره از تعویض هر یک از قطعات کیت تسمه تایم و کیت تسمه دینام بصورت تکی خودداری نمائید.

اگر یکی از کوچکترین قطعات تشکیل‌دهنده موتور حتی یک پیچ کوچک به خوبی عمل نکند، می‌تواند به بروز حادثه منجر شود. به همین دلیل است که همه افراد باید به صورت دوره‌ای به نمایندگی‌های مجاز یا بهترین تعمیرگاه مگان ، ساندرو، ال 90، تلیسمان، پیکاپ، کوپه و.. مراجعه کنند تا همه موارد توسط کارشناس چک شود. در این مقاله به نحوه کار تسمه تایم، اهمیت کیفیت و قرارگیری صحیح تسمه تایم اشاره کردیم تا با تعویض به موقع آن، موتور خودروی شما مانند ساعت کار کند. شما تسمه تایم خودرو خود را پس از پیمودن چه مسافتی تعویض می‌کنید؟

 

 

3 comments

  1. مهران

    سلام، خسته نباشید. هر چند وقت یکبار باید تسمه تایم رو عوض کنیم؟

  2. سلام اگر خودرو مگان کمتر 60000 کیلومتر رفته باشه، باز هم نیازی هست بعد از 4 سال کیت تسمه تایم تعویض شه؟

  3. سلام کیت تسمه تایم باید با کیت تسمه دینام همزمان عوض شه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *