Shopping Cart

به وبسایت رنویار خوش آمدید!

ارتباط با ما :۰۲۱۸۸۸۲۸۴۲۶

موتور ال 90

موتور ال 90بررسی موتور ال 90، مشخصات فنی و مشکلاتبررسی موتور ال 90، تمام قطعات را به صورت جز به جز با توضیحات کامل برای آشنایی بیشتر شما با رنو و قطعات توضیح داده ایم. برروی لینک کلیک کنید.

رنو لوگان، ال 90 یا تندر 90 همگی نام‌های خودرویی از خانواده محصولات برند رنو فرانسه هستند که در حال حاضر توسط 2 گروه صنعتی ایرانی سایپا (پارس خودرو) و ایران خودرو تولید و به بازار عرضه می‌شود. خودروی L90 در تیپ‌های مختلفی چون اتوماتیک، پلاس، تیپ E0، تیپ E1، تیپ E2، استیشن و پارس تولید می‌شود که بخش عمده تفاوت این محصولات، در ظاهر آن‌ها یا به عبارتی Face Lift است. در ادامه به معرفی موتور ال 90 پرداخته و علاوه بر بررسی مشخصات فنی به برخی مشکلات شایع این خودرو نیز اشاره می‌کنیم. 

موتور ال 90 ساخت کجاست؟

موتور ال 90

تولید خودرو ال 90 در سال 1386 پس از عقد قرارداد برای تولید این خودرو در ایران آغاز شد. شرکت رنو پارس پس از ارزیابی‌های لازم شرکت مگاموتور را به عنوان تولیدکننده موتور ال 90 انتخاب کرد. بنابراین تولید موتور این خودرو با یک سرمایه‌گذاری مشترک بین رنو پارس و شرکت‌های خودروساز ایرانی پارس خودرو و ایران خودرو شروع شد. در ابتدای امر، تنها حدود 15% از موتور ال 90 در ایران و در شرکت مگاموتور تولید می‌شد اما پس از گذشت یک سال این عدد به 80% رسید. به این ترتیب نیاز به واردات موتور تندر 90 مرتفع شد. در ادامه به بررسی یکی از قطعات یدکی تندر 90 می‌پردازیم که برای عملکرد صحیح موتور این خودرو ضروری هستند.

مشخصات فنی ال 90

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، مشخصات فنی تیپ‌های مختلف ال 90 مشابه هم بوده و تنها در برخی موارد مانند سرعت و میزان مصرف سوخت با یکدیگر متفاوت هستند. اما از نظر تجهیزات و امکانات می‌توان گفت که هر تیپ نسبت به مدل قبلی دارای امکانات کامل‌تری بوده و در نتیجه توانسته در هر بار تغییر، رضایت مشتریان را بیشتر جلب کند. در جدول زیر می‌توانید مشخصات فنی موتور ال 90 را مشاهده کنید.

نوع موتور

4 سیلندر، 16 سوپاپه

حجم موتور ال 90

1598 سی‌سی

حداکثر قدرت موتور

105 اسب بخار در 5750 دور در دقیقه

جعبه دنده

5 دنده دستی

حداکثر سرعت

175 کیلومتر بر ساعت

زمان لازم برای شتاب‌گیری 0 تا 100

10.2 ثانیه

وزن خودرو

1155 کیلوگرم

میزان مصرف سوخت در هر 100 کیلومتر داخل شهر

9 لیتر

میزان مصرف سوخت در هر 100 کیلومتر خارج شهر

5.6 لیتر

میزان مصرف سوخت ترکیبی در هر 100 کیلومتر

6.9 لیتر

ظرفیت باک

50 لیتر

تعداد سرنشینان

5 نفر

مشخصات فنی که در جدول فوق مشاهده کردید، مربوط به موتور ال 90 دنده دستی بود و تیپ‌های دیگر این خودرو تفاوت‌هایی در حجم موتور ال 90، جعبه دنده، حداکثر سرعت و زمان لازم برای شتاب‌گیری دارند. البته بیشترین تفاوت مربوط به تیپ‌های مختلف مربوط به تغییرات ظاهری بوده و مشخصات فنی نیز بهبودهایی داشته‌اند.

سنسور دور موتور ال 90 و وظایف آن

برای خیلی از افراد این سوال پیش آمده که سنسور دور موتور ال 90 کجاست؟ این سنسور که با نام CPS شناخته می‌شود، دور موتور و موقعیت پیستون را مشخص می‌کند. این سنسور دارای 2 پایه ارتباطی به EUC بوده که می‌تواند با استفاده از امواجی مشابه امواج سینوسی، اطلاعات مربوط به دور موتور را در لحظه به EUC ارسال کند. سنسور دور موتور ال 90 بالای چرخ‌دنده‌های فلایول قرار می‌گیرد.

سنسور دور موتور ال 90

از مهمترین وظایف سنسور دور موتور ال 90 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

           از طریق EUC انژکتور، دور موتور خودرو را به دورسنج اعلام می‌کند.

           برای تنظیم دقیق موتور به ECU آوانس استاتیکی می‌دهد.

           حرکت فلایول را به EUC اعلام می‌کند.

           نقطه مرگ بالا را به منظور تحریک به صدور دستورات پاشش انژکتور و در نتیحه ایجاد جرقه به ECU اعلام می‌کند.

           زمان جرقه را محاسبه کرده، حالت موتور را تشخیص داده و دور موتور را محاسبه و تنظیم می‌کند.

تنظیم موتور ال 90

تنظیم موتور ال 90 به 3 دسته اصلی زیر تقسیم می‌شود که هر کدام از این قسمت‌ها دارای قطعات و سنسورهای مربوط به خودشان هستند. تمامی این قطعات از ECU یا یونیت مرکزی موتور خودرو فرمان می‌گیرند.

           تنظیم جرقه موتور

           تنظیم سوخت داخل محفظه احتراق موتور

           تنظیم میزان هوای ورودی

برای تنظیم موتور ال 90 از دستگاهی به نام چهارگاز استفاده می‌شود که با آنالیز گازهای خروجی از موتور، مشخص می‌کند کدام قطعه نیازمند تنظیم است. این دستگاه معمولاً در تعمیرگاه مجاز رنو استفاده می‌شود و بسیاری دیگر از تعمیرگاه‌ها به صورت کاملاً تجربی اقدام به عیب‌یابی و تنظیم موتور می‌کنند.

 

شایع‌ترین مشکل ال 90، گاز خوردن

یکی از شایع‌ترین مشکلات موتور ال نود گاز خوردن آن و نوسان دور موتور در استارت‌های ابتدای صبح است. دور موتور ال 90 در حالت درجا و موتور گرم باید بین 700 تا 800 rpm و در حالت ساسات نیز باید کمی بالاتر از 1 به 1100 rpm باشد. بنابراین اگر دور موتور از اعدادی که اشاره کردیم بیشتر باشد، در ابتدای هر صبح با مشکل گاز خوردن خوردو روبرو خواهید بود. یکی از دلایل بروز این مشکل آب‌بند نبودن قطعات مربوط به منیفولد است و در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای خرید و تغویض هر قطعه‌ای، حتماً به مراکز فروش قطعات اصلی رنو مراجعه کنید تا مشکل گاز خوردن ال 90 برطرف شود.

اگر دسته دنده خودرو در ابتدای روز هنگام گاز خوردن دچار لرزش می‌شود، باید دسته موتور را تعویض کنید. نحوه تعویض دسته موتور ال 90 در تعمیرگاه به این صورت انجام می‌شود که ابتدا با آچار رینگی 2 عدد پیچ متصل به دسته موتور را باز کرده و پس از جا زدن دسته موتور جدید، مجدداً پیچ‌ها را می‌بندند.

فراموش نکنید که در هر شرایطی برای تعمیر یا تعویض قطعات یدکی موتور ال 90، خرید و تعویض روغن مخصوص ال نود و همینطور بازبینی دوره‌ای موتور، به مراکز مجاز و تعمیرگاه‌های مرکزی رنو مراجعه کنید تا از کیفیت قطعات و محصولات اطمینان داشته باشید.

 رنو لوگان از جمله خودروهایی است که تحت قراردادی بین شرکت‌های خودروساز ایرانی و شرکت رنو فرانسه در ایران تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود. تولید موتور ال 90 در ابتدای امر طی قراردادی با شرکت ایرانی مگاموتور آغاز شد و اکنون بخش اعظمی از موتور این خودرو در ایران ساخته می‌شود. در بین تیپ‌های مختلف رنو تندر 90، کدامیک تجربه رانندگی بهتری دارد؟

سولات متداول

علت لرزش موتور ال 90 چیست؟

 • در دسته موتورها مشکلی به وجود آمده است
 • دور موتور کم است
 • اشکال در انژکتورها، اشکال در شمع ها

علت صدای داشبورد و لرزش موتور مگان چیست؟

خارج شدن لاستیک از حالت تعادل یا بالانس، کم باد شدن لاستیک‌ها، وجود ناهمواری در لاستیک‌ها، خرابی لاستیک‌ها، آسیب‌دیدگی رینگ‌ها، کم بودن مقاومت چرخشی لاستیک‌ها، نامتعادل بودن و آسیب‌دیدگی چرخ‌ها، فرسودگی بلبرینگ‌های چرخ، وجود مشکل در روتور/ دیسک ترمز، چسبندگی کولیس به دیسک ترمز، تمام‌شدن صفحه کلاچ، تمام‌شدن دیسک، فرسودگی یا ساییدگی فلایویل، مشکل در فنرهای سیستم کلاچ 

فضاي صندوق عقب ال 90 چقدر هست؟ 

لیتر510 . که با اضافه شدن نوار کرومی پایین به دور درب صندوق عقب و تغییراتی در دکمه باز کننده صندوق تندر۹۰ پلاس امنیت بیشتری نیز پیدا کرده است.

برای خرید ال90 دست دوم به چه نکاتی باید دقت کرد؟

آخرین زمان تعویض تسمه تایم آخرین زمان ، انجام به‌موقع سرویس ها ، قطعات یدکی اصل و موارد دیگر. 

عمیر یا تعویض قطعات یدکی اصل موتور ال 90 رو از کجا میشه تهیه کرد؟

برای تعمیر و تعویض قطعات حتما به مراکز مجاز و تعمیرگاه‌های مرکزی رنو مراجعه کنید و در سایت رنویار به عنوان تنها نماینده رسمی رنو در ایران می‌توانید قطعات اصل خریداری کنید.

8 comments

 1. با سلام و ممنون از مقاله بسیار خوبتون
  چجوری میتونم مشکل گاز خوردن ال 90 ام رو حا کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. سلام موتور ال 90 من بسیار زیاد گاز می خوره میشه دلیلش رو بگید

 3. با سلام .موتور ماشین تنبل بود و اگزوز پت پت میکرد…تايمش اشتباه بود که دادم درستش کردم الان تنبلی ماشین رفع شده و پت پت اگزوز هنوز هست و در حالت درجا خاموش میشه….لطفا راهنمايي کنید.. دیگه اعصابمو داغمن کرده …

 4. با سلام .موتور ماشین تنبل بود و اگزوز پت پت میکرد…تايمش اشتباه بود که دادم درستش کردم الان تنبلی ماشین رفع شده و پت پت اگزوز هنوز هست و در حالت درجا خاموش میشه….لطفا راهنمايي کنید.. دیگه اعصابمو داغمن کرده …

 5. با سلام .موتور ماشین تنبل بود و اگزوز پت پت میکرد…تايمش اشتباه بود که دادم درستش کردم الان تنبلی ماشین رفع شده و پت پت اگزوز هنوز هست و در حالت درجا خاموش میشه….لطفا راهنمايي کنید.. دیگه اعصابمو داغمن کرده …09198412149

 6. باید stepper موتور با بنزین توسط تعمیرکار شستشو گردد و دوباره بسته شود. داخل آن دوده گرفته.

 7. خخخخ خاک آخه این موتور ال نود ه؟ خاااااااااااک

 8. خاااااک…. اخه این موتور ال نود ه؟ خاااااک بدبختهای بیسواد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *